W czwartek, 1 grudnia w Warszawie odbyła się Jesienna Konferencja Programowa, organizowana przez Polską Federację Szpitali. 

 

W ramach konferencji odbyła się debata pt. Nadchodzący system prawnej ochrony sygnalistów w Polsce – konsekwencje dla szpitali. Podczas panelu eksperci projektu MedKompas tj. dr Karolina Libront, dr Dariusz Bąk oraz p. Krystyna Walendowicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem, dyskutowali o obowiązkach dla szpitali wynikających z przepisów antykorupcyjnych oraz o wsparciu, jakiego może udzielić placówkom projekt MedKompas. 

Rozmowę moderował mec. Marcin Flak z kancelarii Fairfield. 

Debatę rozpoczęto od omówienia projektu ustawy o ochronie sygnalistów. 

“Projekt Ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa, potocznie zwany ustawą o ochronie sygnalistów, jest już po etapie konsultacji. Wiemy już czego możemy się spodziewać oraz czego mogą spodziewać się szpitale.  Przede wszystkim będą zobligowane do wdrożenia regulaminu zgłoszeń naruszeń. Natomiast ostateczna treść ustawy pokaże, jak będzie chroniona osoba zgłaszająca, czyli sygnalista.” – mówił D. Bąk, ekspert ds. etycznych projektu MedKompas, Akademia Leona Koźmińskiego. Zaznaczył wagę właściwej komunikacji z pracownikami, w której powinno się podkreślać rolę sygnalisty.   Wyraził jednocześnie zachętę, do potraktowania tego wymogu prawnego jako okazji do wdrożenia całościowego systemu zarządzania ryzykiem nieprawidłowości.

Dr Karolina Libront zabrała głos w sprawie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary i stwierdziła, że “obecnie istniejąca ustawa z 2002 r. jest w zasadzie martwym aktem prawnym, co zmienić ma nowelizacja. Według założeń nowego projektu, skutecznie wdrożony system compliance może wesprzeć podmioty zbiorowe w wykazaniu  należytej staranności w obszarach zainteresowania ustawy. Efektywny i prawidłowo działający system compliance będzie stanowił ważny argument dla złagodzenia potencjalnej kary wymierzanej przez sąd. Dwa akty prawne – ustawa o ochronie sygnalistów oraz ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, powinny dobrze ze sobą współdziałać  i stworzyć spójną podstawę do prawidłowego funkcjonowania placówki medycznej i przestrzegania przepisów.”

Eksperci zachęcali do skorzystania z możliwości, jakie daje szpitalom projekt  Medkompas. Całkowicie bezpłatnie mogą one skorzystać zarówno ze szkolenia dla swoich pracowników z zakresu zagadnień antykorupcyjnych, jak i wdrożenia systemu antykorupcyjnego w placówce w postaci przyjęcia nowych lub ujednolicenia i poprawienia istniejących procedur i dokumentacji.  

Dyrektor Szpitala w Zakopanem, p. Krystyna Walendowicz opowiedziała o swoich doświadczeniach przy wdrażaniu systemu compliance w ramach projektu: 

„Jestem prekursorką wdrażania systemu compliance w szpitalu, ale bez wsparcia zespołu MedKompas sama nie dałabym rady. To był bardzo dobry pomysł, aby przystąpić do projektu. Dzięki MedKompas otrzymaliśmy wsparcie, bez którego trudno byłoby nam  zmierzyć się z napotkanymi problemami. Na szczęście szybko je rozwiązywaliśmy, tworząc standardy i procedury. Wiedza i świadomość ekspertów z projektu MedKompas mnie zaskoczyły. Z każdego szkolenia czerpie korzyść dla obu stron – dla mnie jak i dla moich pracowników. Eksperci z projektu MedKompas mają ogromną wiedzę, którą potrafią się dzielić.  Po prostu wiem, że jestem w dobrych rękach. Polecam wszystkim dyrektorom szpitali przystąpienie do projektu MedKompas i wdrożenie z jego pomocą procedur antykorupcyjnych”.

 

Dziękujemy Polskiej Federacji Szpitali za zaproszenie na Konferencję i możliwość przeprowadzenia debaty. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia i prezentować przekaz projektu Medkompas.